EVENTS HOME

MBFWI – DAY 3

Mercedes Benz Fashion Week hafta ortasında 3. gününde de hız kesmeden devam etti.Bu günün en merakla beklenen defileleri Maid in Love ve Hakan Akkaya idi.

Mercedes Benz Fashion Week Istanbul kept its speed on the 3 rd day of the week.The most expected runway shows of the day were Maid in Love and Hakan Akkaya.

SELMA STATE

MBFWI – DAY 3-1

Selma State’in koleksiyonu ağırlıklı olarak derilerden,gömleklerden ve eteklerden oluşuyordu.Ağırlıklı renk olarak da siyahı kullanmıştı.

Selma State’s collection was mostly about leather,shirts and skirts.Black was the colour of the show…

MURAT AYTULUM

MBFWI – DAY 3-2

Murat Aytulum’un ‘Depresyon’ adını verdiği koleksiyonu derinin taşlarla birleştiği ve yine siyahın ağırlıklı renk olduğu bir show oldu.Aksesuarlar da hayli ilgi çekiciydi.

Murat Aytulum’s collection was named ‘Depression’ and consisted of many leather details with rocks ad the accessories were very appealing.

GİRAY SEPİN

MBFWI – DAY 3-3

‘Atlas’ ismini verdiği koleksiyonda Giray Sepin’in en çok kullandığı renk mavi ve tonları olmakla beraber, klasik parçalara verdiği modern dokunuş ve renkler de hayli ilginçti.

Giray Sepin mostly used different tones of blue in his collection of ‘Atlas’.Mixed classical pieces with modern touches and colours.Was pretty interesting.

LADY FAITH

MBFWI – DAY 3-4

Nazlı Soylu koleksiyonunda tema olarak kalpleri kullanmış.Parçaların pek çoğunda geometrik desenler ve şekiller mevcuttu.Kumaş olarak da ağırlıklı olarak ipek ve yün kullanılmıştı.

Nazlı Soylu a.k.a Lady Faith used heart shape in her collection as a theme.Almost every piece has geometrical shapes and different designs on them. The textures were generally silk and wool.

ÖZLEM KAYA

MBFWI – DAY 3-5

Özlem Kaya’nın koleksiyonu neredeyse tarihte seyahat tadındaydı.Kullanılan kadife kumaşlar, renkler ve aksesuarlar tasarımlara retro bir hava katmıştı.

Özlem Kaya’s collection was almost like a time travel.Velvet textures, colours and accessories had a very retro mood on them.

MAID IN LOVE

MBFWI – DAY 3-6

Hande Çokrak’ın podyumu adeta uzay yolculuğunu andıran bir havadaydı.Galaksi temasına sahip koleksiyonun sahnesi kadar kıyafetler de hayli ilgi çekiciydi.Rengarenk desenler ,ışıltılı kumaşlar ve değişik makyajlar, defileyi merakla bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmadı.

Hande Çokrak’s runway show was almost like a travel to space.The theme of Galaxy was applied both on the stage and the clothes.The colours, shiny textures and all those make-ups was not a disenchanment to us at all.

HAKAN AKKAYA

MBFWI – DAY 3-7

Hakan Akkaya’nın defilesi daha önceki defilelerinde de olduğu gibi beklentilerin üzerinde idi.Son derece başarılı ve seksi bir koleksiyona imza atan modacı, tasarımlarıyla izleyenleri büyüledi.

Hakan Akkaya’s runway show was over the expectations again as his past runway shows.His collection was very succesful and sexy which mesmerised all the audience.

You Might Also Like