EVENTS HOME

MBFWI – DAY 4

Fashion Week’te artık sona doğru yaklaşırken 4. günde de nefes kesen ve merakla beklenen defileler gerçekleşti.Zeynep Tosun ve Mehtap Elaidi günün en çok ilgi gören defileleri oldu.

As the end of the fashion week approached, 4.day of the marathon went quite exciting and with many expectation as the previous days.The most appealing runway shows of the day were Zeynep Tosun and Mehtap Elaidi.

RASHID BY RAŞİT BAĞZIBAĞLI

MBFWI – DAY 4-1

4. gün Raşit Bağzıbağlı’nın defilesi ile başladı.Podyumdaki modeller, makyaj ve koleksiyon genel olarak bir flemenko gecesini anımsatırken, parçalarda özellikle şık, feminen ve dekolte modeller göze çarptı.

4 th day of the week started with a elegant runway show of Rasit Bagzibagli.The models on the stage, their make up and the whole collection was resembling a flemenco night and the pieces were very feminen with the colours and styles.

BELMA ÖZDEMİR

MBFWI – DAY 4-2

Günümüz modern kadınının kolaylıkla kullanabileceği model ve renkleri tercih eden Belma Özdemir, ağırlıklı olarak sade renkleri ve etekli kombinasyonları tercih etmiş.

Belma Ozdemir chose very easy going pieces and colours for modern women of the day.The collection was mostly about combinations with skirts which were quite chick and useful.

RED BEARD

MBFWI – DAY 4-3

Tanju Babacan bu sezon ilk defa ‘Red Beard’ adı altında hazırladığı koleksiyonda hem erkek hem de kadın koleksiyonu hazırladı.Bir kimya laboratuvarı konsepti kullandığı podyumda en çok kullandığı renkler sarı ve mor oldu.

Tanju Babacan designed for both men and women for the first time under the name ‘Red Beard’ this season.The collection was very colourful with many purples and yellows.He used the theme of a chemistry lab on the stage which he was also inspired by.

ÖNDER ÖZKAN

MBFWI – DAY 4-4

Önder Özkan’ın en sevdiği renkler bu sezon kırmızı, gri ve beyaz.Koleksiyon rahat, bol kesim ve şık tasarımlardan oluşuyor.

Onder Ozkan’s favourite colours of the season are red, grey and white.Collection is all about comfortable cuts with elegant designs.

Z BY ZEYNEP DEVOOGHT

MBFWI – DAY 4-5

Zeynep Devooght yeni koleksiyonu Z yi ilk kez moda haftasında tanıttı.Koleksiyonun teması ve hakim parçası piercinglerdi ve bunlar farklı tasarımlar oluşturmak için değiştirilebilir şekillerde kullanılabiliyor.Renkler ağırlıklı olarak siyah, beyaz ve kahverengiydi.

Zeynep Devooght promoted her new line Z  for the first time in fashion week.She used piercings as the theme of her collection which was mostly designed in the colours black, white and brown as basics.

ÇİĞDEM AKIN

MBFWI – DAY 4-6

Çiğdem Akın’ın ağırlıklı toprak tonlarını kullandığı tasarımlarının esin kaynağı yine topraktı ve koleksiyonun ismi yine bunu ifade eden ve yeryüzü anlamına gelen ‘Gaia’ idi.Asimetrik kesimlerin de yer aldığı defile epey beğeni aldı.

Cigdem Akin  is inspired by earth surface in her collection so she used mostly soily colours and named her collection ‘Gaia’ which aslo means earth as well.

NEDO BY NEDRET TACİROĞLU

MBFWI – DAY 4-7

Nedret Taciroğlu’nun koleksiyonu hayli romantikti.Renkler genel olarak siyah, kırmızı ve mavi tonlarıydı.Bolca dantelin kullanıldığı tasarımlar son derece şık ve elegandı.

Nedret Taciroglu’s collection was quite romantic with all the lace details with the colours black, red and blue.It was so elegant and chick.

MEHTAP ELAİDİ

MBFWI – DAY 4-8

Mehtap Elaidi’nin yeni koleksiyonu doğu-batı arasındaki Baharat Yolu’ndan esinlenilerek ‘Spice’ adını almış.Kadife ve ipeklerin kullanıldığı tasarımlarda dikkati çeken detay birçok parçada kullanılan beyaz gömlekler oldu.

Mehtap Elaidi was inpired by the Spice Road which connects West and East and named the collection ‘Spice’.Lots of silk and velvet was used and the interesting piece in the show was the white shirt used in most of the combinations.

ZEYNEP TOSUN

MBFWI – DAY 4-9

Zeynep Tosun 4. günün en merakla beklenen defilesi oldu.Koleksiyonun ismi ‘Jazz’ ve detaylar da ismi ile müsemma olmuş.Bolca püsküller kullanılmış.Renkler genel olarak kırmızı, beyaz ve siyah.Parçalar son derece elegan ve cesur.Günün sonunda merakları boşa çıkarmayan Zeynep Tosun iyi bir alkışı da hak etti.

Zeynep Tosun was the most expected runway show of the 4 th day of the fashion week..The name of the collection was ‘Jazz’ in which many details like fringes and handworks used.Red, black and white were the colours of the show.The pieces were very elegant and brave.She deserved a strong applause at the end of the night.

You Might Also Like