EVENTS HOME

MBFWI – DAY 5

Mercedes Benz Fashion Week Istanbul’un son gününe geldiğimizde hızlıca geçen güzel bir hafta yine çok keyifli ve güzel defilelerle son buldu.Organizasyonların bazılarında zaman zaman aksilikler olabildiyse de herş eye rağmen yine son derece verimli ve başarılı geçen bir moda haftasından sonra bir sonrakinde karşılaşmak dileğiyle … 🙂

After an another  very fun and lovely week, finally we came to and end with the Mercedes Benz Fashion Week Istanbul.Despite having problems with the organizations from time to time, everthing went great in the end.Hope to come across you guys in another one … 🙂

BASHAQUES

MBFWI – DAY 5-1

Bu sene Bashaques için Fashion Week’te ilk sefer oldu.Başak Cankeş koleksiyonu için ‘An’ ismini kullandı ve teması da giyilebilir sanat oldu.Detaylar ise hayatın kendisinden ibaretti.

This year is the first attandence of Bashaques to Mercedes Benz Fashion Week.Başak Cankeş used the name ‘An’ which means ‘moment’ for her first runway collection and the theme was wearable art.The details were all taken from life itself.

WHITE POSTURE

MBFWI – DAY 5-2

White Posture ‘un defilesi en çok podyumda sunumu gerçekleştiren balerinler açısından ilgi gördü.Beyaz gömlekleri farklı boy kesimleri, değişik yaka detayları gibi ayrıntılarla daha da modern bir hal almıştı.

White Posture took a great attention with specially the ballerinas on the runway with their shirts.The pieces were all about white shirts but with different height cuts, interesting collar details and geometrical segments.

BURÇE BEKREK

MBFWI – DAY 5-3

‘Retrouvailles’ isimli koleksiyon ağırlıklı olarak derilerden ve geometrik kesimlerden oluşuyordu.En çok kullanılan renkler lacivert, gri, beyaz ve antrasitti.Koleksiyona podyumda tüy ve kürk detaylar da eşlik etti.Koleksiyonun teması ise kendine güvenen güçlü kadının giyim tarzı idi.

The collection ‘Retrouvailles’ was about leather and geometrical cut details.Mostly used colours were white, grey, navy and hard coal.She also used fur details on the stage with the pieces.The theme was self confident and strong women style.

ZEYNEP ERDOĞAN

MBFWI – DAY 5-4

Zeynep Erdoğan koleksiyonunda bu sezon en çok kırmızı ve bordo tonlarını kullanmış.Romantik görünen parçalar genel olarak saten ve dantellerden oluşmaktaydı.

Zeynep Erdogan used many variations of burgundy and red in her collection.The textures were mostly satin and lace which looked pretty romantic.

GÜLÇİN ÇENGEL

MBFWI – DAY 5-5

‘Glacier’ ismini taşıyan bu kolesiyonunda Gülçin Çengel, ilhamını buzullardan almış.Onların mavi ve beyaz tonlarını da parçalarında kullanan Çengel,en çok parlak kumaşlar, ipek ve yanında trikoları kullanmış.

Gulcin Cengel got inspired form the glacier which also named the collection as ‘Glacier’.She used mostly glacier colours like blue, white and navy.The textures were a little bit shiny, mixed with silk and tricot.

SERDAR UZUNTAŞ

MBFWI – DAY 5-6

Koleksiyonun ismini  ‘Dressed Up-New Tailoring’ koyan Serdar uzuntaş, ağırlıklı olarak koton, ipek ve denim kullanmıştı.Parçalar genel olarak fit kesimdi ve son derece şıktı.

Serdar Uzuntas named his collection as ‘Dressed Up-New Tailoring’ and used generally cotton, silk and denim.The cut of the pieces were fit and they looked pretty glamourous.

TWEEN

MBFWI – DAY 5-7

Zaten çok iyi bilinen bir erkek modası markası olan Tween, yeni sezon sunumunda da beklentileri karşıladı ve son derece şık, kaliteli bir koleksiyona imza attı.

The very well known men fashion brand Tween succesfully fullfilled the expections of the audience with all those chick and high quality collection in the new season.

LES BENJAMINS

MBFWI – DAY 5-8

Haftanın ve aynı zaman moda haftasının son defilesi olan Les Benjamins, 1001 direk sarnıcında gerçekleşen eğlenceli bir şovla izleyicileri ile buluştu.Genel olarak basic modellerin Space Cowboy temasıyla tanıtıldığı gecede en beğenilen modeller derili parçalar oldu.

The last runway show of the day and also the fashion week was Les Benjamins which happened in 1001 Direk Cistern.The show was generally fun the basic pieces were introduced with the theme ‘Space Cowboys’.Most liked were the ones with the leather details.

You Might Also Like