TRAVEL

NEXT STOP : L.A.

San Diego seyahat yazımı okuyanlar yada sadece Los Angeles ile ilgilenenler için yine uzun ( elimden geldiğince kısaltıcam) ve eğlenceli bir yazıyla huzurlarınızdayım :))

Her ne kadar artık THY nin San Francisco’ya direk uçuşları başlamış olsa da, burada gidenlerin çok büyük bir kısmı Los Angeles’daki meşhur LAX havalimanına iniş yapıyor.Bu havalimanı oldukça büyük ve özellikle de uluslararası yolcular için son derece konforlu ( NY’daki JFK tam tersi maalesef ) . Buradan araç kiralama şirketlerine shuttle lar sürekli yolcu taşıyor ve siz böylelikle nereye gitmeliyim sorunu yaşamıyorsunuz.Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi burada zaten araba kiralamanız şart ve ben bu varsayım üzerinden yazmaya devam edeceğim.Diğerleri buradan bilgi alabilirler sanırım :  Discover L.A.

Hello Everyone!

Ready for another trip post after SD? This time the next stop is L.A. Trust me I tried to do my best to shorten it up so it’n not too long yet fun 🙂

Even now THY has started their Ist-San Francisco flights, the most popular and still the most crowded airport is LAX.It’s more luxurious and comfortable contrary to JFK at NY. After landing to LAX, you can easily find a shuttle to the car rental places you chose.As I mentioned before, you should definitely rent a car if you are traveling to California, specially L.A. If you still insist on using the public transportation, I guess you can find some proper information from here: Discover L.A.

DSC03071

Aracınızı teslim alırken navigasyon cihazı da kiralamayı unutmayın, hele ki ilk kez gidiyorsanız.Her ne kadar California’da ulaşım birkaç ana  yoldan yapılıyor olsa da ara yollar ve bağlantı yolları çok fazla.Kaybolmak istemezsiniz 🙂

Konaklamak için tercihiniz iki şekilde olabilir; Birincisi, downtown, yani şehir merkezini tercih edebilirsiniz.Böyle bir durumda merkezi bir konumda olmakla beraber zaman geçireceğiniz yerlerin çoğu şehir merkezine uzak olacağından ulaşım açısından hep bir trafik yaşamak zorunda kalacaksınız.Ayrıca şehir merkezi genellikle Los Angeles’ın en çok evsiz nüfusunun yaşadığı bölge ve biraz da tehlikeli 🙁

By the way, don’t forget to rent a navigation when you are getting a car or you can just use your mobile phone but that would be a little bit expensive since you are away 🙂

You can choose to accommodate on one way or another.First one would be to stay at downtown. That way you would be very central and won’t need transportation for basic needs.Still, you will be spending most of your time out of the city, I don’t think downtown would be ok even if you have a car because trust me, L.A. traffic is terrible! Also don’t forget that a huge percentage of the homeless in L.A. lives around downtown and it’s kind of dangerous after a certain hour at nights.

DSC03075DOWNTOWN

İkinci opsiyon; Santa Monica, Venice Beach vb. turistik bir bölgede kalmak.Bu durumda daha keyifli ve şık bir konaklama süreci olacaktır fakat maalesef bir miktar daha pahalıya gelecektir sizin için.

Benim tavsiyem her ikisinin de arasında bir tercih yapmaktan yana olacak.Yani aslında Hollywood yada Melrose civarında, bu muhitlere 10 dk. mesafede olan fiyatları daha uygun yerlerde kalabilirsiniz.Bu muhitler daha güvenli olacaktır.Eğer airbnb tercih ederseniz de ev sahibinin puanına ve yorumlara dikkat etmeyi unutmayın ki hayal kırıklığı yaşamayın 🙂

Second choice of accommodition would be staying out of the city at a  more interesting spot.This way, you can stay classy and fancy but I’m afraid there will be a little bit price difference.It’s more expensice if you wanna stay at Santa Monica or Venice etc.

My advice would be to stay in the middle.How? You can definitely choose a spot like a couple of blocks behind melrose for ex. That way you can still be safe and close to fancy areas.If you are planning to stay via  airbnb, don’t forget to check the comments for the location of the house and the owner as well!

IMG_8129MELROSE

 Los Angeles’a turistik amaçlı gidenler için ziyaret edilmesi gereken önemli birkaç mekan var.Mesala; muhteşem bahçesiyle Getty Center, uzay bilimlerine merakınız varsa Griffith Gözlem Evi (Los Angeles’ı tepeden görmek mümkün), Los Angeles County Museum of Art (LACMA), The Broad Museum, Disney Concert Hall, Meşhur Hollywood yazısı ve Hollywood  Bulvarı (ki bence biraz abartılıyor).

For those who visit L.A. for touristic reasons, they should definitely not miss to see some spots before they come back.For example; Getty Center with it’s gorgeous view, Griffith Observatory if you are into space (it’s also a great spot to see L.A. from all over), Los Angeles County Museum of Art (LACMA), The Broad Museum, Disney Concert Hall, The Famous Hollywood Sign and of course the Hollywood Boulevard (it’s overrated İ think)

IMG_8585GRIFFITH OBSERVATORY

Alışveriş için tüm California’da olduğu gibi burada da outletler ve tüm markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezleri mevcut tabiki.Outletler içerisinde en çok beğenilenlerden bir tanesi Citadel Outlets. Şehrin biraz dışında, o yüzden trafik olmayan saatleri tercih edin derim.Alışveriş konusunda diğer popüler mekanların başında Beverly Center alışveriş merkezi var.Benim en çok tercih ettiğim avm genelde burası. Melrose’a da yakın olduğundan zaman geçirmek için de ideal. En önemlisi, tabiki Rodeo Drive. Zenginlerin ve ünlülerin uğrak mekanı olan bu muhit zaten oldukça popüler bu yüzden de alışveriş yapmasa bile bütün turistler burada tabiki 🙂 Ünlü Pretty Woman filminin burada çekilmesi de artı bir etken sanıyorum. Yeteri kadar zaman geçirirseniz burada ünlülere rastlayabilirsiniz her an. Benim her gittiğimde hiç sektirmeden gördüğüm isim pek sevmesem de Dennis Rodman. Kendisinin Rodeo üzerinde yaşadığından şüpheleniyorum 🙂

As in the whole Cali area, you can also find fancy malls and outlets around for shopping. One of the best rated outlets is Citadel Outlets.It’s a 15-20 min. out of the city so you should choose your shopping times carefully.Try not to drive on weekends because of the traffic.My favorite shopping mall in the city is Beverly Center.It’s right around Melrose. Last but not least, it’s impossible to mention the famous Rodeo Drive. It’s a two way street full of expensive stores.Even you don’t shop, you can still visit like all the tourists do.The Pretty Woman Movie was also shot here not to forget :)You can also see many famous people around.The one I usually run into is Dennis Rodman. I guess either he lives around or he is a shopping junkie 🙂

DSC03135BEVERLY WILSHIRE HOTEL FROM PRETTY WOMAN

Son olarak hem zaman geçirmek, hem yemek, hem de alışveriş bir arada olacak mekan arayışınız olursa tavsiyem, benim de favorim olan The Grove.Son derece tatlı küçük bir mekan ve çok kalabalık da olmuyor.Mağaza konusunda fazla çeşit yok maalesef ama temel ihtiyaçlar için yeterli oluyor.

Finally, if you’d like to both spend time, eat and shop a little bit,  The Grove is the best spot!It’s small and cute.Not many stores but still enough for basic needs.

IMG_8609 THE GROVE

Eğlence konusuna geldiğimizde tabiki alternatif çok fazla.Amerika’nın zaten halihazırda en büyük gelir kaynaklarından biri olan eğlence (diğeri tabiki alışveriş) ve bu konuda da oldukça başarılı.Özellikle eğlence parkları rakipsiz diyebilirim.Eğer benim gibi adrenalin sevenlerdenseniz, ilk önerim Sixflags. Rollercoaster ları ile meşhur olan bu parkta günler geçirip yine de doyamayabilirsiniz. Parkın tek olumsuz tarafı maalesef rollercoaster için her seferinde uzun süren kuyruklarda bekliyor olmanız.Eğer paraya kıyar, fast pass alırım diyorsanız, hiç durmayın.Bu sizi herkesin önüne taşır ama yine de almadan kurallardan mutlaka emin olun yada sorun.

İkinci parkımız biraz daha küçüklerin, gençlerin ve tabiki kendini genç hissedenlerin mekanı; Disneyland🙂 Disneyland burada iki farklı parktan oluşuyor.Biri daha tema ağırlıklı ve genellikle Disney filmlerinden esinlenilmiş parklardan oluşuyor.Diğeri daha eğlenceli, rollercoaster ve aksiyon daha fazla.Sonuç olarak çok aksiyon peşinde değilim, sadece gezmeye geldim derseniz Theme Park, eğlenelim coşalım bi daha mı gelicez diyorsanız da Adventure Park tam size göre.Yine belirtmekte fayda görüyorum ki Fast Pass opsiyonu burada da geçerli yani sıralarda saatlerce beklemek zorunda değilsiniz!

Her ne kadar eğlence parkları saymakla bitmese de çok fazla uzatmadan üçüncü ve son park hakkında da biraz yazmak isterim; tabiki Universal Studios. Bence gelmiş geçmiş en iyi eğlence parklarından biri tabiki.Yaklaşık olarak 5-6 kez ziyaret ettiğim ama her gittiğimde ilk gün tekrar gittiğim yer olan bu park beni kendine hayran bırakıyor her defasında.Teknolojiyi ve gündemi her daim takip ederek gerekli yenilikleri sürekli yapıyor ve parka hep çok keyifli yeni alanlar açıyorlar.Bu gidişimde beni en çok şaşırtan park; Harry Potter oldu! İnanın filmin hiçbir bölümünü hiç izlemedim ve bu park biz gitmeden 3 gün önce açılmıştı henüz.Her ne kadar yeni açılan yerler konusunda beklemek taraftarı olsam da riski aldım ve resmen saatlerce bekledim.Ama inanın beklediğinize değiyor.Çok fazla spoiler vermek istemiyorum tabi ama Harry Potter sevenler kesinlikle bağımlısı olacak 🙂

When it comes to entertainments, of course sky is the limit in USA 🙂 The best part is probably the amusement parks, which attract millions of tourists all over the world all year long. To start with one, I would love to write a bit about Sixflags. It’s famous with the rollercoasters and you can get enough of them even if you stay through the whole day specially if you r an adrenalin addict like me 🙂 The only negativity to write about the park is that it’s really very crowded for most of the time so you have to wait in the line for hours to enjoy the rides.I recommend you to pay a little bit more and buy Fast Pay to get ahead of these huge lines!

Our second park is for children and us who still feel like children ; Disneyland 🙂 Disneyland here in USA (We all know there is one in France) consists of two different parks.You can either choose one or both but don’t forget that it’s not possible to visit two parks in just one day.You will need a 2-3 days to finish! Theme park is more like a Disney movies themed park with more characters, less adrenalin.On the other hand, Adventure Park is for more adrenalin.So all you have to do is to choose your side :))

I admit that I’m not gonna be able to write about all these amusement opportunities in Cali but there is one and a big one to go as for the last one ; of course Universal Studios. It’s one of the best I’ve ever visited in my life and I guess this was my 5 or 6th time in Universal. Every time, I still get nervous and excited like never visited before. They add a new thing or ride almost every couple of years and nowadays since the 3D-4D technology is all going up, they got crazy with brand new rides like Harry Potter. OMG! It was definitely amazing and I didn’t even watch an episode in my life.Yes we waited a very long time in line, but trust me it’s worth 🙂

PicMonkey Collage

Yemek konusunda California’nın tamamında olduğu gibi Los Angeles da her damağa hitap eden nefis mutfaklarıyla kimseyi hayal kırıklığına uğratmıyor.Ben şahsen Melrose bölgesinde zaman geçirmeyi çok sevdiğim için özellikle buradaki cafe ve minik restaurantlar bence harika. Alfred Tea House özellikle son dönemlerde oldukça popüler.Pespembe dekorasyonu bile insanları içine çekmeye yeterli oluyor.Bir de içeri girdiğinizde aldığınız inanılmaz bitki çayları kokusu yok mu? Efsane!

Ben çay sevmem kahve yok mu diyenlere en favori mekan tavsiyem ; Urth Caffe. Çeşit çeşit onlarca kahveyi tadabilir, isterseniz da alabilirsiniz.Bu arada kahvaltı ve öğle atıştırmaları için de menüsü harika!

Yine aynı bölgeden çok fazla uzaklaşmadan özellikle tamamen çiçeklerle dolu dekorasyonu nedeniyle blogger ların gözdesi olan, ünlülerin de sıkça ziyaret ettiği, şık bir restaurant olan Ivyi de görün derim.Eğer h.içi giderseniz çok sıra beklemeden kısa sürede yer bulabilirsiniz.H.sonu için rez. iyi olabilir.

Los Angeles is also not disappointing like every other city in Cali.You can easily find every kind of food you deserve.Since I specially like to hang out around Melrose , my favorite spots are of course around 🙂 I like small cafes and cute restaurants.For example;  Alfred Tea is very popular nowadays.Since I’m a huge tea fan, this place is killing’ for me! The decoration so so cute with all pinks.Many bloggers and celebrities visit frequently even just to take a quick photo for instagram 🙂

If you are a fan of coffee like my hubby, Urth Caffe is amazing! Their coffees are so delicious and you can also have breakfast or a quick bite for lunch.

Again in the same neighborhood, Melrose, you can find the cutest restaurant;  Ivy. It’s a bit expensive but very lovely decorated and welcoming many celebrities.Don’t forget to make a rez. if you’ll visit on weekend.

PicMonkey Collage

Gezelim görelim kısmına geldiğimizde mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken yerleri şöyle bie sıralamalıyım;

Malibu’yu mutlaka görmeli ve sahildeki çok keyifli restaurantlardan birinde yemek yemelisiniz ama unutmayın bu bölgede fiyatlar biraz daha yüksek ve rezervasyon olmadan yer bulmak zor olabiliyor.Deneyebileceğiniz birkaç mekan: Nobu, Geoffrey’s , Moonshadows (akşam harika oluyor), Paradise Cove Beach ( Daha salaş), Duke’s (çok severim)

Those who wonder about spots to visit outside the city, here are some for you;

You must visit Malibu and have lunch or dinner in one of the restaurants on the shore but don’t forget that the price range is a bit over medium.You may also need rez. to find a seat.Here are some restaurants I like and you might also like ; NobuGeoffrey’s , Moonshadows (lovely at night), Paradise Cove Beach (cozy) , Duke’s.

IMG_8035VIEW @ DUKE’S

Bir diğer görülesi mekanımız, tabiki olmazsa olmazımız; Venice Beach.Benim özellikle daha önceki gidişlerimde daha çok sevdiğim ve zaman geçirdiğim fakat zamanla soğuduğum ve artık yıpranmaya başlamış bir muhit aslında.Daha çok evsizlerin konakladığı bir bölge olsa da kalabalığı ve eğlenceli oluşuyla görülmeye değer yine de.Burada tavsiyem sahil bölgesindeki dilim pizzacılar çok başarılı ve fiyatları uygun ama illa restaurantta yemek istiyorum derseniz tavsiye etmem zira başarısız ve pahalı. Venice Plajının hemen 2 paraleli meşhur Abbot Kinney Caddesi. Eğer ilginç butikler, değişik markalar, organik restaurantlar görmek isterseniz burası çok keyifli.

Another lovely spot that you can not leave before you visit is Venice Beach. I used to like this place when I visited the earlier times and I like there a less now but still a great place to hangout with friends , relax and have fun.There are super small stores that sell slice pizzas I highly recommend.They are delicious.Stay away from the restaurants around the beach area because they are expensive and the food is not ok. If you care visiting dark at night, be careful when alone on the empty streets.

At a 2 street parallel of Venice Becah, The famous Abbott Kinney Boulevard starts.If you enjoy interesting stores, designer clothes or organic food, you should try to walk along that boulevard and see what happens 🙂

IMG_8004VENICE BEACH

Son olarak çok sevdiğim ve Melrose olmasa zaman geçireceğim ilk yer; Santa Monica. Caddeleri, restaurantları ve mağazaları ile herşeyi bir arada bulabilir ve tüm gün harika zaman geçirebilirsiniz. Özellikle Santa Monica Pier, zaten yıllarca filmlere de arka plan olmuş bir mekan olarak son derece keyifli.Aynı zamanda meşhur Route 66 nın da bitiş noktası buradadır. Orada bulunan Bubba Gump Shrimp benim dünya üzerindeki favorilerimdendir zaten 🙂 Biraz takılıp zaman geçirebilir, plajda uzanabilir, güzel bir yemek yiyebilirsiniz.Ama siz siz olun sakın gün batımını izlemeden oradan ayrılmayın 😉

Last but not least, Melrose, the only place I would hang around besides Melrose. Stores, restaurants, the beach.Everything in one hand.The beautiful pier is amazing when the sun comes down the you should definitely try one of my favorite restaurants in the world; Bubba Gump Shrimp !

PicMonkey Collage kopyaSANTA MONICA

Yazımı bitirirken, neleri yapmadan dönmemelisiniz bir bakalım mı?

 • Eğer sezondaysanız mutlaka Staples Center’da LA Lakers yada LA Clippers maçı izlemeden dönmeyin.Ambians gerçekten büyüleyici
 • Venice Beach’in hemen arkasında Venice Canals Walkway’e gidip görün.Eğer Rock Müzik hayranı iseniz, Jim Morrison ve The Doors sevenler için Venice Beach tam bir mabet.Duvarlarda graffitilerini görmeniz an meselesi.
 • Spor bağımlısıysanız ve koşmayı seviyorsanız mutlaka Runyon Canyon Park’ta koşun.Manzaraya aşık olabilirsiniz!
 • Amerika’nın ve dünyanın en iyi okullarından biri olan UCLA ‘yi ziyaret edin.
 • Hollywood yazısı ile beraber bir fotoğrafınız olsun 🙂
 • Hollywood walk of fame de sevdiğiniz ünlünün yıldızıyla fotoğraf çektirin.
 • Rodeo Drive’a giderseniz Cupcake için yapılmış pembe ATM lerden cupcake alın 🙂
 • In-n-Out Burger’de yemeden asla asla asla dönmeyin!
 • Melrose ve Venice bölgelerinde sıkça yapılan ikinci el pazarlarına mutlaka göz atın

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar ama unutmayın, sizin aklınıza gelenler ve sormak istedikleriniz için

her zaman bana mail atabilirsiniz 🙂

While coming to the end of my post today, I would like to remind you guys some things not to be forgotten before leaving L.A. 🙂

 • Watch a good game of Lakers or at least Clippers at Staples Center if the season is not over.The ambiance is amazing!
 • Visit Venice Canals Walkway right around Venice Beach.If you like Rock Music,Jim Morrison and The Doors, it’s a matter of moment to see a graffiti just around the corner 🙂
 • If you like sports and if you like to run, try Runyon Canyon Park.You will fall in love with the view!
 • Visit UCLA , one of the best schools in the entire world.
 • Have a photo with the famous Hollywood sign 🙂
 • Have a photo with the star of your favorite celebrity on the Hollywood Walk of Fame
 • When in Rodeo Drive, find one of those ATM’s you can just buy cupcakes.You will notice them, they are all in pink 🙂
 • Visit flea markets and second hand shops around Melrose and Venice.
 • Never ever ever ever come back without eating a burger In-n-Out Burger!

Don’t forget to mail me guys if you have any questions in mind.I will help as much as I can :))) Love ya

IMG_8673

You Might Also Like